ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم فلزی است بسیار سبک و همچنین بسیار مقاوم در برابر خوردگی و نیز دارای مقاومتی بالای فیزیکی میباشد . که در بسیاری از صنایع سبک و سنگین همچون صنایع هواپیما سازی ( آلیاژ گروه هفت هزارو دو هزار......) صنایع کشتی سازی ( آلیاژ گروه پنج هزار ) ساخت لوازم خانگی ( آلیاژ گروه هزار ) مورد استفاده قرار می گیرد
تولید سالانه ی آلومینیوم حدود 80 میلیون تن در سال میباشد و سهم ایران از این تولید حدود سالانه کمتر از یک میلیون تن میباشد . حدود 30 درصد از مصرف آلومینیوم به صورت ورق آلومینیوم میباشد .
یکی از اصلی ترین خصوصیات آلومینیوم تورق میباشد . که قابلیت تولید ورق آلومینیوم تا ضخامت 7 میکرون (0.007 میلیمتر) را دارد . ورق آلومینیوم در ابعاد و آلیاژهای متفاوتی تولید میشود .

خواص آلیاژ های ورق آلومینیوم 
مقاوم به خوردگی :

اکثر آلیاژ های آلومینیوم دارای این خصوصیت می باشد . ولی در آلیاژ های گروه هزار ، سه هزار ، پنج هزار و شش هزار این خصوصیت بیشتر است .

ورق آلومینیوم و رسانایی الکتریکی : ورق آلومینیوم پس از طلا و مس دارای بالاترین ضریب رسانایی الکتریکی در فلزات میباشد . 

ورق آلومینیوم و رسانائی حرارتی :

ورق آلومینیوم دارای رسانایی حرارتی بسیار بالائی بوده به نحوی که به عنوان هیت سینک در اکثر صنایع به کار میرود .

ورق آلومینیوم و قابلیت اتصال :

ورق آلومینیوم با آلیاژهای متفاوت را میتوان با روشهای تجاری معمول همانند جوشکاری ، لحیم کاری یا به وسیله ی پیچ و پرچ و یا حتی میخ به یکدیگر متصل کرد .

ورق آلومینیوم و پرداخت :

همه ی آلیاژ های ورق آلومینیوم دارای قابلیت پرداختی بوده ولی در این میان آلیاژ گروه پنج هزار و هفت هزار از قابلیت بالاتری برخوردارند .
ورق آلومینیوم و استحکام : در میان آلیاژهای مختلف ورق آلومینیوم آلیاژهای گروه دو هزار دارای بالاترین استحکام میباشد .
برای نامگذاری آلیاژهای مختلف ورق آلومینیوم بر اساس استاندارد سازمان آلومینیوم (ََAA)از یک عدد چهار رقمی استفاده میشود . که عدد اول نشان دهنده ی گروه آلیاژی و همچنین اصلی ترین عناصر اضافه شده به آن میباشد . به این صورت که :
1- بدون افزودنی خاص تقریبا آلومینیوم خالص
2- ترکیب آلومنیوم و مس
3- ترکیب آلومینیوم و منگنز
4- ترکیب آلومینیوم و سیلیس
5- ترکیب آلومینیوم و منیزیم
6- ترکیب آلومینیوم و منزیم و سیلیس

ورق آلومینیوم علاوه بر عدد آلیاژی دارای مشخصه ی دیگری که نشان دهنده ی عملیات حرارتی انجام شده روی ورق آلومینیوم میباشد که با یکی از چهار حروف: F برای بدون تغییر پس از تولید ، O نشان دهنده آنیل ( حالت بسیار نرم ) و W برای عملیات حرارتی حاصل از محلول سازی و Tبرای عملیات حرارتی دیگر ( حالت های بسیار سخت ) مورد استفاده قرار میگیرد.

در پایان امیدواریم این مقاله ی هر چند خلاصه در جهت افزایش راندمان کار و سهولت تولید شما مشتریان و صنعت گران گرامی  مورد استفاده قرار گیرد.

 

فروشگاه پارس آلومینیوم

اخوان باقرزاده